O nás

Proč byste měli zavítat právě k nám...

... uběhlo 115 let od prvního otevření Hotelu Nedvědice.Hotel Nedvědice změnil v roce 2020 majitele a také provozovatele. Prošel kompletní rekonstrukcí a tím získal novou čerstvou energii. Kromě nového zařízení celé ubytovací části hotelu, se také naprosto změnila gastronomická část této historické budovy.

Od června 2020 jsme se ujali žezla a s úctou k řemeslu zahájili provoz Restaurace Pod Věžičkou.

Restaurace je pomyslně rozdělena na tři provozy, které se v případě například soukromé akce spojí v jednu.

  1. Stylová restaurace s velkým a vybaveným dětským koutkem. Restaurace si i po rekonstrukci zachovala svou historickou podobu. Je zde pro Vás připraveno 30 míst. V případě soukromé akce lze připravit tabuly pro více hostů.
  2. Krásně prosvětlená pivnice nabízí také cca 30 míst a navíc posezení u baru. Sportovní fanoušci zde mohou sledovat nespočet přenosů na velkoplošné televizi. V případě konání větší soukromé akce je možné zde vytvořit  taneční parket s kapelou, raut a podobně.
  3. Velká letní zahrádka s kapacitou až 60 míst nabízí i zázemí pro nejmenší hosty. Prostorné dětské hřiště se nachází v zadní části oplocené zahrady a tvoří  "klidovou" zónu pro rodiče, kteří si tak mohou odpočnout například po výšlapu na hrad Pernštejn. 

Kudy, kam ...

Naše restaurace se nachází v těsné blízkosti vlakového nádraží, autobusové zastávky a obchodního domu. Bankomat je vzdálen 50m. Na hrad Pernštejn vede turistická naučná stezka a od nás to máte do cíle tou nejkratší cestou 1,3 km. To Vám zabere půl hodinky pokud půjdete pěšky nebo 3 minuty autem.

Nabídnout Vám také můžeme naše cateringové služby. Zajistíme stánkové občerstvení na Vaší akci, případně si od nás můžete párty vybavení pronajmout a to od grilu až po skákací hrad. Více v odkaze níže.

Těšíme se na Vaši návštěvu  a předem děkujeme za případnou zpětnou vazbu ... přece jen jsme na začátku naší " naučné stezky " pod Pernštejnem.

Historie hotelu a restaurace Nedvědice

L.P. 1905

Městys Nedvědice se rozkládá v kouzelném údolí na soutoku řeky Svratky s říčkou Nedvědičkou pod hradem Pernštejnem, jedním z nejzachovalejších a nejnavštěvovanějších moravských hradů. Počátky cestovního ruchu, spolu s rozšiřováním tovární textilní výroby před sto lety, byly rozhodujícím impulsem k rozvoji městečka, o němž je první písemná zmínka z roku 1350. Stavba železniční trati z Tišnova do Žďáru v letech 1903 - 1905, která spojila Nedvědici především s městem Brnem moderním a pohodlným vlakem, vedla podnikavého Eduarda Kalinu, nájemce nedvědického Obecního hostince, k myšlence postavit nedaleko nádraží velkorysý hotel, nesoucí jeho jméno. Zvolil si architekturu tehdy moderního alpského stylu a hotel v roce 1905 skutečně přivítal první návštěvníky. Z výsledku své práce se však dlouho netěšil, protože v roce 1909 tragicky zahynul.

Z následných majitelů je znám hoteliér Kravka, jehož jméno čteme na starých pohlednicích. K rozhodující změně dochází až v roce 1926, kdy hotel zatížený vysokou hypotékou koupil František Zámečník. Hotel se stal ryze rodinným podnikem a velmi dobře prosperoval. Zavedl název hotelu "U nádraží". V letech 1932 - 1933 zbudoval majitel vedle hotelu, u původní uličky spojující hotel s Císařskou studánkou, přístavbu poskytující levné turistické ubytování. Velmi úzce spolupracoval pan František Zámečník s Klubem českých turistů, jehož členové byli pravidelnými hosty a současně propagovali dobré hotelové a rekreační služby po celé republice.

Hotel měl stálou klientelu především z řad letních hostů z Brna. V třicátých letech ale přijíždí vlakem v zimě stále více lyžařů, kteří si oblíbili svahy kolem obce Kovářová. Dokladem oblíbenosti hotelu U nádraží je citát z turistické publikace "Nedvědice v zimě" vydané před druhou světovou válkou v Brně: "...radostný odpočinek na příjemně hřejícím slunci a rychlý sjezd chrupajícím křišťálovým sněhem a večer se potom všichni sejdou v hotelu, který jest těsně u nádraží a jest střediskem turistického ruchu, všude dobře znám pro pohodlné zařízení, pokoje pro přenocování, kterých je 25 moderně zařízených. Hotel jest zařízen i pro přenocování větších společností, které tu najdou patřičného osvěžení, neboť hotel jest znám chvalně známou domácí kuchyní, dobře vyleženým pivem a moravským vínem, i láhvovým lepších značek. U hotelu jsou i garáže." Hotel jistě těžil z výhodné polohy u nádraží a byl největší ubytovací a stravovací kapacitou širokého okolí.

Po smrti Františka Zámečníka v roce 1945 se ujímá vedení hotelu jeho syn Alois Zámečník, který jej vedl až do znárodnění a předání národnímu podniku Restaurace a jídelny počátkem roku 1956.

V sedmdesátých letech byly provedeny v hotelu stavební úpravy. Reklamní letáky z tehdejší doby uvádějí kapacitu 42 lůžek, restaurace je rozšířena o vinárnu. Tehdy je také zaveden název hotelu U sokolovny. Nejvýznamnější přestavbou a modernizací, s využitím půdních prostor a věže, prošel hotel až v posledních letech. Především je nutno ocenit citlivé a technicky náročné zachování původního vzhledu stavby.

Přirozenou dominantou Nedvědice a širokého okolí je hrad Pernštejn. K pernštejnským věžím se v podhradí přidávají další - věž kostela sv. Kunhuty a věž hotelu U Nádraží (po návratu k původnímu názvu v roce 2005). Charakteristická stavba hotelu spolu s budovou sokolovny a částí aleje starých lip jsou důstojným vstupem do našeho městečka pro každého, kdo přijíždí vlakem. 

Informace i text zpracoval kronikář RSDr. Jiří Šmíd v roce 2005 u příležitosti 100 let od otevření Hotelu u Nádraží.